Територіальні органи ДФС
у Чернівецькій області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Ви здійснюєте завантаження (перегляд) наборів даних у формі відкритих даних з розділів:

Щодо коригування в декларації з податку на прибуток фінансовий результат до оподаткування на різниці за сумами штрафу та пені

01.04.2016

Питання:

На підприємстві у 2015 році була проведена документальна планова перевірка, за підсумками якої на підприємство був накладений штраф. Чи потрібно коригувати в декларації з податку на прибуток фінансовий результат до оподаткування на різниці за сумами штрафу та пені?

Відповідь:

З 01.01.2015 року відповідно до пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами і доповненнями (далі – ПКУ) об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ.

У додатку РІ «Різниці» до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 №897, зареєстрований у Мін`юсті 11.11.2015 за №1415/27860 відображаються різниці, на які збільшується або зменшується фінансовий результат до оподаткування, передбачені ПКУ.

Розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці по штрафах, пені, неустойці.

З урахуванням зазначеного при обчисленні фінансового результату до

 

оподаткування згідно із правилами бухгалтерського обліку відображаються штраф, пеня та неустойка, проте  з врахуванням наступного.

 

Виходячи зі змісту статей 546, 549, 611 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), ст. 230 Господарського кодексу України (далі ГКУ), неустойкою (штрафом, пенею) визнається сума санкцій, яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

При цьому п.2 статті 230 ГКУ прямо передбачено, що суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 ГКУ, а саме «учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності».

 

Виходячи з вищевикладеного, до складу інших операційних витрат (п.20 П(Б)СО 16) включаються понесені витрати у вигляді визнаних платником податку штрафів, пені, неустойки за порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

 

З врахуванням того, що контролюючі органи не є учасниками відносин у сфері господарювання, нараховані ними відповідно до Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) та пеня не включаються до складу інших операційних витрат.

 

Згідно із п.6 П(С)БO 16 витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

При цьому визнання витрат чітко пов’язуються з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені (п.7 П(С)БO 16).

Поряд з цим, пунктом 9 П(С)БO 16 встановлено, що не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати, зокрема, зменшення активів або збільшення зобов`язань, що не відповідають ознакам, наведеним у п. 6 П(С)БO 16.

Таким чином, суми нарахованих за наслідками перевірок контролюючих органів штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені відповідно до П(С)БО 16 не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати.

 

До списку