Територіальні органи ДФС
у Чернівецькій області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Щодо плати за землю в 2015-2016 рр., якщо право власності або користування на земельну ділянку не оформлено та або в стадії оформлення, при цьомупідприємство користується будівлями, спорудами, що розташовані на такій ділянці.

19.02.2016

Питання:

Підприємство просить надати роз’яснення чи є платником плати за землю в 2015-2016 рр., якщо право власності або користування на земельну ділянку не оформлено та або в стадії оформлення, при цьому ПАТ користується будівлями, спорудами, що розташовані на такій ділянці.  

Відповідь:

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями (далі – ЗКУ), а справляння плати за землю – Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ).

Відповідно до ст. 269 та ст. 270 ПКУ платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону (пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою (п. 286.2 ст. 286 ПКУ).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п. 287.1 ст. 287 ПКУ).

Відповідно до ст. 125 ЗКУ право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Водночас, для окремих категорій землекористувачів нормами ПКУ передбачені особливі умови, за яких вони можуть бути платниками плати за землю.

Так, згідно статті 287 п. 287.6. ПКУ, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (до 1 січня 2015 року – з дати реєстрації права власності на нерухоме майно).

Питання переходу права власності на земельну ділянку у разі набуття права на житловий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюються статтею 120 ЗКУ і статтею 377 Цивільного кодексу України. Цими нормами чітко встановлено, щодо особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

Відсутність правоустановчих документів, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою, не може бути підставою для несплати земельного податку, оскільки ст. 206 ЗКУ визначено, що використання землі в Україні є платним.

Слід зазначити, що використання земельної ділянки без оформлення відповідного права є порушенням законодавства.

Відповідальність за порушення земельного законодавства передбачена ст. 144 ЗКУ.

Так, у разі виявлення порушень відповідно до закону на порушника складається протокол і встановлюється термін для усунення порушень. У разі не виконання протягом зазначеного строку вимог щодо припинення порушення земельного законодавства, матеріали передаються до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування для припинення права користування земельною ділянкою.

Юридичним особам, які не оформили відповідно до законодавства право власності або користування землею, в тому числі якщо вони є власниками будівель (споруд) або їх частин, необхідно звернутися до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для оформлення та реєстрації права власності на такі земельні ділянки.

Таким чином, враховуючи зазначені вище норми, ПАТ є платником  плати на землю на підставі фактичного землекористування. 

У разі незгоди з вищевикладеним, ПАТ має право на оскарження даної відповіді до вищого органу (ДФС України) або до суду відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України. 

До списку